Leczenie melasmy za pomocą peelingów chemicznych

Melasma jest rodzajem przebarwienia, które objawia się w postaci plam bogatych w melaninę i znacznie kontrastujących z innymi obszarami powierzchni skóry. W większości przypadków melasma występuje tylko w naskórku i na poziomie skóry właściwej. Na szczęście wygląd tego schorzenia można poprawić za pomocą peelingów chemicznych. Zabiegi złuszczania różnią się w zależności od rodzaju występujących przebarwień.

Zachęcamy naszych klientów z melasmą do skonsultowania się z nami przed podjęciem decyzji o poddaniu się zabiegowi peelingu. Zabiegi te mogą być dostosowane do rzeczywistego odcienia i grubości skóry. Prawidłowo wykonane, peelingi chemiczne mogą wyrównać koloryt skóry, zmniejszyć wizualne oznaki melasmy, a nawet wygładzić powierzchnię skóry bez nadmiernego wybielania.

Rodzaje peelingów

Zabieg powierzchownego peelingu może być skuteczny w przypadku plam melasmy, o ile te zaciemnione obszary nie znajdują się zbyt daleko pod naskórkiem. Zabieg ten polega na zastosowaniu specjalnego roztworu, który jest nakładany na skórę i pozostawiony na określony czas. Dla uzyskania optymalnych rezultatów zwykle konieczna jest seria sesji zabiegowych w naszym gabinecie.

Jak peelingi chemiczne leczą melasmę

Roztwór działa w dół do poziomu śródskórnego i oddziałuje na tkankę skórną. Ciało reaguje na to w taki sam sposób, jak w przypadku lekkiego oparzenia słonecznego. Jednakże, w przeciwieństwie do oparzenia słonecznego, zabieg peelingu nie wpływa na warstwy podskórne, ani nie hamuje zdolności organizmu do przyspieszenia wzrostu zastępczej tkanki skórnej.

Podczas gojenia po zabiegu peelingu, dolne warstwy skóry właściwej zaczynają się przekształcać i przesuwać ku górze, w kierunku powierzchni. W ten sposób powstaje nowa warstwa naskórka. Ta nowo utworzona tkanka jest pełna kolagenu i ma jaśniejszy odcień niż tkanka, którą zastępuje. Melasma nie może być trwale wyleczona za pomocą peelingu chemicznego, ale ogólny koloryt skóry ulega znacznej poprawie, zwłaszcza przy regularnych zabiegach.